Plakat Biblioteki stworzony w programie Canva


Padlet to wirtualna tablica, na której prezentujemy nowe i interesujące książki znajdujące się na naszych półkach. Kliknij i sprawdź co polecamy.

Książki miesiąca - padlet
https://padlet.com/caroll81/polecamy-do-czytania-pey2lr76c8mw9vg6

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa na rok 2024

Miło nam powiadomić całą społeczność szkolną o przyznaniu środków finansowych z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 na zakup nowości wydawniczych, elementów wyposażenia biblioteki oraz na działania promujące czytelnictwo. Zbieramy propozycje książek, które pomogą nam ułożyć listę zakupów. Naszej szkole już trzeci raz udało się pozyskać dotację na wzbogacenie zbiorów bibliotecznych. Nie pozostaje to bez wpływu na wzrost poziomu czytelnictwa młodzieży i atrakcyjność oferty bibioteki.

Logo

 

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa na rok 2022

W ramach dotacji z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 Priorytet 3 zakupiliśmy sporo nowości wydawniczych do Biblioteki szkolnej. Są wśród nich kryminały, książki psychologiczne, książki dotyczące samorozwoju, historyczne, thrillery, fantasy, powieści, komiksy. Zakupiliśmy również komputery, a środki przeznaczone na promocję czytelnictwa zostały wykorzystane na zakup książek na nagrody w konkursach oraz na nagrody dla najbardziej aktywnych czytelników. Serdecznie zapraszamy wszystkich Uczniów i Nauczycieli do odwiedzania biblioteki :)
 

Logo



Zestawienia książek zakupionych w ramach NPRC:
https://torun.molnet.mol.pl/collection/13079966
https://torun.molnet.mol.pl/collection/13052798

"Czytanie dobrych książek jest niczym rozmowa
z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów"
Kartezjusz

Zdjęcie przedstawia regały z książkami w bibliotece szkolnej


Godziny otwarcia biblioteki:

Poniedziałek

Wtorek

Środa

Czwartek

Piątek

8.00-15.00

8:00-15.00

8:00-15.00

8.00-15.00

8.00-15.00


Prezentacja "Wpływ czytania na rozwój młodzieży"

Instrukcja dla ucznia ZSPS i VIII LO korzystania z katalogu

Korzystanie z OPAC - katalogu online biblioteki szkolnej ZSPS i VIII LO
Wszyscy uczniowie mogą zalogować się do systemu i zarezerwować wybraną książkę. W tym celu należy kliknąć w ikonkę 2 kluczy w górnym prawym rogu, a następnie podać jako login i hasło - adres e-mail i hasło takie same, jak do e-dziennika.

Katalog online biblioteki szkolnej jest dostępny pod linkiem
https://torun.molnet.mol.pl/

Wyszukiwanie w katalogu

  • W kafelkach jako wybraną lokalizację należy zaznaczyć naszą szkołę – ZSPS VIII LO.
  • To bardzo ważne, ponieważ jest to katalog zbiorczy wielu placówek oświatowych w Toruniu. • Po wybraniu lokalizacji w okienku "wyszukaj" należy wpisać tytuł, autora lub temat szukanych zbiorów i zatwierdzić poprzez kliknięcie „Enter” lub symbol lupy.
  • Po kliknięciu w wybrany tytuł pokaże się opis pozycji i liczba egzemplarzy.

Wykaz lektur

Przydatne linki:
https://wolnelektury.pl/katalog/
https://www.bn.org.pl/
https://polona.pl/
https://lektury.gov.pl/
http://chmuraczytania.pl/catalog.php
https://polska-poezja.pl/
https://www.ebooks43.pl/
https://bibliotekanauki.pl/
https://woblink.com/katalog/ebooki/darmowe

Współpraca:
https://ksiaznica.torun.pl/
https://www.bptorun.edu.pl/

 

Bookcrossing - uwolnij książki, dziel się z innymi

Bookcrossing to niekonwencjonalna forma popularyzowania książek i czytelnictwa poprzez nieodpłatne ich przekazywanie metodą „podaj dalej”. Idea krążącej książki narodziła się w Stanach Zjednoczonych w 2001 roku, jej inicjatorem był programista komputerowy Ron Hornbaker. Swój pomysł nazwał bookcrossingiem .

Idea bookcrossingu opiera się na założeniu, że literaturę należy rozpowszechniać. Książki powinny podróżować, krążyć z rąk do rąk, by mogły żyć i spełniać swoje zadanie. W tej podróży ważne jest to, że po prostu są czytane. Nie są ozdobami na półkach, stają się ogólnodostępne. A więc – żyją, bo nas uczą, bawią, zaskakują.

Zachęcamy do bookcrossingu, aby zjednoczyć miłośników czytania

Książki przeznaczone do tej akcji są dostępne na korytarzu przed Biblioteką (regał w rogu korytarza). Uwolnij książki i dziel się z innymi radością czytania!

Wyszukiwarki / otwarte zasoby


 

Nasze spotkania

Muzeum w Sanoku Galeria twórczości Zdzisława Beksińskiego przygotowała wystawę multimedialną „Życie i twórczość Zdzisława Beksińskiego”, która została zaprezentowana w „Od Nowie”.

Uczniowie klasy teatralnej wraz z wychowawczynią panią Beatą Filar uczestniczyli w tej niezwykłej lekcji spotkania ze sztuką.




 

W październiku 2016 roku tłumnie stawiliśmy się w Dworze Artusa na odbywające się w ramach Festiwalu Książki spotkanie autorskie z Zygmuntem Miłoszewskim, popularnym autorem kryminałów.

Pisarz w ciekawy sposób opisał swoją drogę twórcy kryminałów. Opowiedział o kilku miesięcznym zbieraniu materiałów do każdej części trylogii z prokuratorem Szackim. Podkreślił, że zbieranie źródeł i krytyczne selekcjonowanie ich towarzyszy twórcy przy każdej nowej powieści.

Po ciekawym wywiadzie przeprowadzonym z panem Zygmuntem Miłoszewskim wszyscy chcieliśmy mieć zdjęcia z autorem i otrzymać autografy w przyniesionych przez nas książkach. Pisarz wykazał się dużą cierpliwością, a dowcip i humor skrzył się podczas zdobywania autografów.

Zapraszamy do biblioteki - mamy książki Zygmunta Miłoszewskiego!

Jakie? Przyjdź i zobacz!




 

W marcu 2015 r.  w naszej bibliotece gościliśmy pisarkę panią Sylwię Chutnik.

Autorka barwnie i ciekawie opowiadała o sobie i o swojej pracy. Podkreśliła, że powstawaniu  powieści towarzyszy ogromny wysiłek twórczy. Ogromne znaczenie ma również samodyscyplina przy pracy. Pisarka zdradziła nam skąd czerpie pomysły do swoich książek. Często dostarcza je otaczająca nas rzeczywistość lub zasłyszane historie. Na zakończenie spotkania poprosiliśmy panią Sylwię Chutnik o dedykacje. Nasza biblioteka wzbogaciła się o kolejny autograf.

Mamy w swoim posiadaniu książki naszego gościa - jakie? 

Zapraszamy do biblioteki.




 

Spotkanie z Panią Manuelą Gretkowską odbyło się 13.11.2011 w Dworze Artusa. Pisarka promowała swoją nową książkę pt. "Trans". Gretkowska opowiadała dowcipnie i bardzo interesująco, a my podzielaliśmy jej nowatorskie poglądy dotyczące różnych sfer życia, także młodych ludzi, maturzystów oraz zestawu obowiązkowych lektur.

Mamy dobrą wiadomość dla pasjonatów literatury - w bibliotece szkolnej posiadamy książki Manueli Gretkowskiej: Polka, Obywatelka, Europejka oraz Trans z dedykacją autorki.

Dominika Zagrodzka

 

W poniedziałek 24 października 2011 roku w Dworze Artusa odbyło się spotkanie z wybitnym pisarzem Wiesławem Myśliwskim. Spotkanie było bardzo interesujące. Pisarz opowiadał o swoim życiu, literaturze i ich wpływie na swoją twórczość. Jest on laureatem wielu nagród m. in. Nike, a w bieżącym roku został uhonorowany Literacką Nagrodą Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego. Książki Wiesława Myśliwskiego przetłumaczono na wiele języków.

Łukasz Urbański

Informacje dla Maturzystów

 

Maturzysto! W Bibliotecznym Centrum Informacji znajdziesz:

  • przydatne materiały
    • aktualne akty prawne dotyczące zasad oceniania wewnętrznego oraz system oceniania zewnętrznego
    • informatory maturalne
    • informatory wyższych uczelni
    • wzory opisów bibliografii załącznikowej w wersji tradycyjnej oraz elektronicznej
    • przydatne adresy stron WWW
    • tematy z języka polskiego na ustny egzamin maturalny 2008
  • testy z przedmiotów ogólnokształcących
    • Maturalnie, że zdasz
    • przydatne książki na temat:
      • sztuki prezentacji
      • umiejętności uczenia się
      • radzenia sobie ze stresem

Fredro w pigułce

 

W ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, a zarazem w związku z Rokiem Fredrowskim klasa II t pod kierunkiem pani Moniki Jędrzejewskiej - Gmiterek zaprezentowała spektakl poświęcony twórczości tego komedio- i bajkopisarza. Przedstawienie obejrzeli uczniowie naszej szkoły oraz zaproszeni gimnazjaliści z Gimnazjum nr 3. Publiczność została przywitana słodkim poczęstunkiem i bawiła się doskonale. Pani dyrektor Urszula Przedpełska pogratulowała aktorom i organizatorom spektaklu i udanego przedsięwzięcia.

Oto relacje z tego dnia:

  • fredro-01
  • fredro-02
  • fredro-03
  • fredro-04
  • fredro-05
  • fredro-06
  • fredro-07
  • fredro-08
  • fredro-09
  • fredro-10
  • fredro-11
  • fredro-12

Misja szkoły

Misją szkoły jest wspieranie wszechstronnego rozwoju uczniów na miarę ich potrzeb i możliwości,

tworzenie szkoły bezpiecznej i przyjaznej oraz dobrze przygotowującej ich do dalszego kształcenia

Wizja

ZSPS i VIII LO, to szkoła zarządzająca wiedzą, otwarta na środowisko lokalne, aktywnie współpracująca z rodzicami, gdzie każdy uczeń z dumą mówi: "to moja szkoła".

W latach 2016-2021 zamierzamy budować szkołę, która umie sobie poradzić z nowymi wyzwaniami, celami, priorytetami edukacyjnymi, potrzebami, aspiracjami i oczekiwaniami uczniów, rodziców i nauczycieli.

Szkolne projekty Erasmus+, POWER i FERS

logo UE

Projekt Nr 2023-1-PL01-KA122-VET- 000114679 "Europejskie praktyki drogą do sukcesu"
Projekt Nr 2022-1-PL01-KA122-VET-000078769 "Zagraniczne praktyki kluczem do sukcesu zawodowego"
Projekt Nr 2021-2-PL01-KA122-SCH-000041958 "Nowoczesna kadra na europejskim poziomie"
Projekt Nr 2019-1-PL01-KA101-063384 "Doskonalimy kompetencje zawodowe na europejskim poziomie"
Projekt Nr 2019-1-PL01-KA102-063142 "Europejska praktyka szansą na sukces zawodowy"


Koncepcja funkcjonowania i rozwoju
Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego
i VIII Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu
w latach 2022-2027

 

Moja wizja

ZSPS i VIII LO to szkoła zarządzająca wiedzą, otwarta na środowisko
lokalne, aktywnie współpracująca z rodzicami, gdzie każdy uczeń z dumą mówi:
 „to moja szkoła”.

W latach 2022 – 2027 zamierzam nadal budować szkołę, która umie sobie poradzić ze zmianami i nie narzeka na to, że te zmiany są, bo świat się zmienił, a wraz z nim edukacyjne priorytety, cele, potrzeby, a także uczniowie, rodzice, ich aspiracje i oczekiwania.
Obecnie liczą się:

  • umiejętności (np. cyfrowe, komunikowania się, współpracy, a także uczenia się i zarządzania informacją, bycia źródłem inspiracji),
  • opieka psychologiczno-pedagogiczna,
  • otwartość szkoły jako instytucji (uczeń ma możliwość wyboru profilu nauczania),
  • dostęp do informacji,
  • poczucie bezpieczeństwa, którego podstawą jest dobra atmosfera i dobre relacje z całą społecznością szkolną,
  • możliwość współtworzenia szkoły,
  • nowoczesne technologie, multimedia.

Te priorytety wraz z reformą oświaty, nowoczesne technologie oraz talenty społeczności szkolnej wyznaczać będą kierunek rozwoju naszej szkoły przy zachowaniu dotychczasowej struktury wewnętrznej i możliwości szybkiego dostosowania się do sytuacji na rynku pracy.

Główne kierunki moich działań zawarłam w sześciu podstawowych obszarach:

  1. Demokratyczne zarządzanie szkołą.
  2. Kształcenie ukierunkowane na rozwój ucznia i nauczyciela.
  3. Wychowanie w szkole.
  4. Bezpieczeństwo w szkole.
  5. Działania administracyjno-gospodarcze.
  6. Pozyskiwanie środków finansowych na rozwój.

Certyfikaty jakości

wyborysu-01

wyborysu-01

wyborysu-01